- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Meter Panel Board
Meter Panel Board
Manufacturer of a wide range of products which include 3 phase lt meter panel board and meter panel board.
3 Phase Lt Meter Panel Board
Product Price: Rs 85,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 630A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
We are affianced in presenting a huge array of LT Control Board to our valuable clients. All products are developed using the top class equipment & advanced technology. These panels are highly acclaimed by our valuable customers for their qualities such as low maintenance, easy installation, and longer life. To maintain the quality, all products are properly examined by quality controllers on various parameters. These panels are available at reasonable prices.
Features:
- Low maintenance
- Easy installation
- User-friendliness
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Meter Panel Board
Product Price: Rs 15,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Application | Motor Control |
| Motor Rating (HP) | 20 HP |
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 630A |
| Panel Type | MCC Panel |
| Mounting Type | Panel Mounted |
| IP Rating | IP65 |
Additional Information:
- Production Capacity: As per Customer Demand
- Delivery Time: Depends on Order
Yes! I am InterestedRequest A Callback