- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Power Panels
Power Panels
Providing you the best range of feeder pillars panel, power control panel and acb distribution panel with effective & timely delivery.
Feeder Pillars Panel
Product Price: Rs 2,25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 415 V |
| Material | All type |
| Mounting | Floor Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Power Control Panel
Product Price: Rs 3,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Power | 2500 kVA |
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP40, IP55, IP44 |
| Automatic Grade | Automatic |
| Voltage | 420V AC |
| Condition | New |
| Rated Frequency | 60 Hz |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ACB Distribution Panel
Product Price: Rs 5,50,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Current Rating | 1000A |
| Rated Voltage | 440 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | CRCA |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Three phase 440 ACB Distribution Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Yes! I am InterestedRequest A Callback