- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- MCC Panels
MCC Panels
240 V Main LT Control Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 240 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing 240 V Main Lt Control Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
MCC CUM AC Drives Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 240A |
| Rated Voltage | 440V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing 440V MCC CUM AC Drive Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Mcc Control Panel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 1000A |
| Rust Proof | Yes |
Owing to the expertise of our adept professionals, we are able to supply our clients high-quality MCC Panel. The provided panel is stringently manufactured using quality approved components and innovative technology according to the defined parameters of industry norms. This panel is perfectly checked by our quality controllers before delivering it to the door steps of our clients. Moreover, this panel is available for our clients at market leading prices.
Features:
- Sturdy construction
- Corrosion resistance
- Precisely designed
Motor Control Center Panel:
- MCC Panels are with Fix / Draw Out type.
- MCC Panel with DOL, STAR-DELTA, RDOL, starters.
- MCC Panels are with the various design like Single / Double Front, with DCS / Marshaling terminations.
- Facilities of different control voltage with control transformer control Bus.
- With type-2 co-ordination wherever required.
Price Range:
- Rs 40,000 to Rs 7 lakh
Additional Information:
- Item Code: MCC-01
Motor Control Panels
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440V |
| Usage/Application | Motor Control |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Protection | HRC Fuses/ MCCB |
Owing to the expertise of our adept professionals, we are able to supply our clients high-quality MCC Panel. The provided panel is stringently manufactured using quality approved components and innovative technology according to the defined parameters of industry norms. This panel is perfectly checked by our quality controllers before delivering it to the doorsteps of our clients. Moreover, this panel is available for our clients at market leading prices.
Features:
- Sturdy construction
- Corrosion resistance
- Precisely designed
Motor Control Center Panel:
- MCC Panels are with Fix / Draw Out type.
- MCC Panel with DOL, STAR-DELTA, RDOL, starters.
- MCC Panel are with various design like Single / Double Front, with DCS / Marshaling terminations.
- Facilities of different control voltage with control transformer control Bus.
- With type-2 co-ordination wherever required.
Price Range:
- Rs 40,000 to Rs 7 lakh