- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- PLC Based Control Panel
PLC Based Control Panel
Providing you the best range of programmable logic control plc scada hmi control panel, basement control panel with plc and plc based control panel with effective & timely delivery.
Programmable Logic Control Plc Scada HMI Control Panel
Product Price: Rs 2,45,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three phase |
| Panel Type | PLC |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 6300 Amps |
| Material | CRCA |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Basement Control panel With PLC
Product Price: Rs 3,75,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Three phase |
| Usage/Application | Commercial |
| Rated Voltage | 415 V |
| Panel Type | PLC |
| Material | CRCA |
| Brand | NGPC |
| Bus Bar | Aluminium |
| IP Rating | IP42/52/55 |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PLC Based Control Panel
Product Price: Rs 2,50,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | All |
| IP Rating | 42 / 52 / 55 |
| Brand | NGPC |
| Display Type | Digital |
| Mounting Type | Rack Mount |
| Material | Mild Steel |
| PLC Power (V) | 230V A.C |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Voltage | 600 V |
Specifications:
- Designed in two or three-tier construction
- Coming with single and double bus-bar system
- Suiting the requirements of customers for power generating plants
Price Range:
- Rs 40,000 to Rs 1 lakh
Yes! I am InterestedRequest A Callback