- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Low Tension Control Panels
Low Tension Control Panels
Manufacturer of a wide range of products which include low tension control panels, main lt control panel and onload changeover switch.
Low Tension Control Panels
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Voltage Rating | 415V AC |
| Power | Upto 500 kW |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage | Motor Control |
| Protection | HRC Fuses/ MCCB |
| Frequency | 50Hz |
| Voltage | 420V AC |
We are affianced in presenting a huge array of LT Control Panel to our valuable clients. All products are developed using the top class equipment & advanced technology. These panels are highly acclaimed by our valuable customers for their qualities such as low maintenance, easy installation, and longer life. To maintain the quality, all products are properly examined by quality controllers on various parameters. These panels are available at reasonable prices.
Features:
- Low maintenance
- Easy installation
- User-friendliness
Price Range:
- Rs 80,000 to Rs 3 lakh
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Main LT Control Panel
Product Price: Rs 75,000 / NumberGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Distribution Board |
| Brand | All make |
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 440 |
| IP Rating | 42 / 52 / 55 / 65 |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Automatic |
| I Deal In | New Only |
| Condition | New |
| Usage | Distribution Board |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Onload Changeover Switch
Product Price: Rs 2,25,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Number of Poles | 3 Pole |
| Rated Current(A) | 20 A |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Phase | Three Phase |
| Switch Control Type | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 415 V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback