- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Automatic Power Factor Panel
Automatic Power Factor Panel
Automatic Electric Control Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Power | 3.5 kW |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | CRCA |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Automatic Electric Control Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Price Range:
- Rs 5000 to Rs 60000
APFC Amp Power Distribution Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Features:
- High efficient
- Rigid structure
- Flawless performance
Specifications:
- Rated Voltage: 415/440/500/525/600/690 Volts
- Rating: from 100 Kvar to 1500 Kvar
- Incomer: MCCB/ACB/Fuse Switch
- Protection: HRC Fuses/ MCCB
- Cable Entry: Top / Bottom
- Capacitors: All Film / Mixed Di-electric type with non - PCB oil
Applications:
- Cement Plants
- Steel Plants
- Rolling Mills
- Fertilizers Plants
- Sugar Mills
Automatic Power Factor Correction Panel
- APFC Panel is provided for controlling the power factor. The front of the fully compartmentalized feeder for controlling individual capacitors, whereas rear side house Capacitors in a well-ventilated panel area.
- APFC with microprocessor based relays for controlling power factor to desired values.
- RTPFC Panels using Thyrister based capacitor switching.
Price Range:
- Rs 17,500 to Rs 6,00,000
APFC Control Panel
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | iron |
| Usage/Application | PF Improvement |
We are amongst the reliable names of the industry, highly instrumental in providing superior quality range of Automatic Power Factor Correction Panel. The offered products are manufactured with high precision by using quality tested components that are procured from the certified vendors of the industry. Furthermore, our valuable clients can avail these panels from us within the promised time frame at industry leading prices.
Features:
- Accurate dimensions
- Fine finish
- Highly durable
Specifications:
- Type: Modular, Wall mounted & Foot Mounted
- Stages: 4, 6, 12, 16
- Rating: Min 25 KVAR to 300 KVAR Single panel
- Features: Incomer MCCB, Capacitor Duty Contactors
Price Range:
- Rs 12,000 to Rs 6 lakh
Automatic Power Factor Panel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Application Type | Chemical Industry |
| Cable Entry | Bottom |
| Voltage | 415V AC |
| Phase | 3 |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Mild Steel |
| Temperature (deg. Celsius) | 55 |
| Coating | Powder Coat |
| Protection | 52,54,55 |
| Auto Shut Off | Yes |
| Excellent Strength | Yes |
We are amongst the reliable names of the industry, highly instrumental in providing the superior quality range of Automatic Power Factor Correction Panel. The offered products are manufactured with high precision by using quality tested components that are procured from the certified vendors of the industry. Furthermore, our valuable clients can avail these panels from us within the promised time frame at industry leading prices.
Features:
- Accurate dimensions
- Fine finish
- Highly durable
Specifications:
- Type: Modular, Wall mounted & Foot Mounted
- Stages: 4, 6, 12, 16
- Rating: Min 25 KVAR to 300 KVAR Single panel
- Features: Incomer MCCB, Capacitor Duty Contactors
Price Range:
- Rs 12,000 to Rs 6 lakh