- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- LT Distribution Panel
LT Distribution Panel
Three Phase Power Distribution Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 415 V |
| Current Rating | 200A |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
Power Distribution panel with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
LT Electrical Distribution System
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Voltage | 415 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| Voltage | 415 V |
| Frequency | 50 Hz |
LT Electrical Distribution system with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
440V LT Distribution Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
LT Distribution panel with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
Instrument Control Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Current Rating | 240A |
| Automation Grade | Automatic |
| Rated Voltage | 440 V |
| Phase | Three Phase |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
We are instrumental in offering a commendable range of Three Phase 440V Instrument Control Panel manufactured using superior-grade raw-material procured from reliable vendors of the market. Offered panels are widely used in various industrial sectors and are available in variegated designs, sizes, and specifications. These panels are thoroughly tested by our well-qualified and experienced professionals before they are delivered to the end-users.
Features:
- Easy-to-maintain
- Maximum output
- User-friendly
- Unique design
Price Range:
- Rs 15,000 to Rs 50000
LT Distribution Panel
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Phase | 3 |
| Voltage Rating | 440 |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | ALL |
| Brand | ALL |
| IP Rating | 42 / 52 / 55 |
| Usage | PLC Automation, Distribution Board |
| Condition | New |
Double Busbar Panel
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Usage/Application | Industrial |
| Type | Indoor |
| Brand | NGPC |
| Voltage | 415V AC |
| Thickness | 2.5mm |
| Frequency | 50Hz |
| Power Source | EB & DG |
Additional Information:
- Delivery Time: 1-2 week
- Packaging Details: Wooden packing on extra cost