- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Electrical Panels
Electrical Panels
MCC And PCC Panel
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | up to 2500kvr |
| Brand | NGPC |
| Material | standard steel |
| IP Rating | IP54 |
| Usage/Application | moter starter |
| Country of Origin | Made in India |
Owing to the presence of our expert team members, we have been able to offer a wide range of Mcc and Pcc panel. These are widely demanded by clients owing to its application specific construction, robustness and consistent performance. Following the demands and requirements of clients, we also provide these in customized specifications.
Features:
- Rendered by a team of expert professionals
- Customized services
- On-time completion
Specifications:
- Application: Protection and Control of Power Distribution
- Operational Current: 6300 A
- Operational Voltage: 433 V
- Rated Insulation Voltage: 690 V
- Temp. Rise: Upto 35°C rise over 50°C ambient
- Degree of Protection: IP-41, IP-52, IP-54, IP 65
- Configuration: Based on customer requirement
Energy Meter Control Panel Board
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Current Rating | 200A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Energy Meter Control Panel Board. This panel board is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Electric Control Panel
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| IP Rating | IP40, IP55, IP54, IP44, IP33 |
| Material | Sheet metal |
| Phase | Three Phase |
| Frequency Range | 50 |
| Ambient Temperature | 50 |
| Voltage (V) | 415/440v Ac |
| Usage | Motor Control |
| Brand | NGPC |
| Power | 3HP, 5HP, 7.5HP |
| Condition | New |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Electric Control Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Price Range:
- Rs 5000 to Rs 60000
Electrical Panel Box
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Current Rating | 400A |
| Rated Voltage | 415 V |
| Phase | Three Phase |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing electrical panel. This Electrical Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Three Phase Main Lt Control Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
We are an eminent firm affianced in offering an extensive range of Three Phase Main Lt Control Panel. Commonly demanded in food processing, power stations, textile and pharmaceutical industries, Furnace Control. this panel is used for effective control of the temperature. The offered control panel is available with us in various specifications in order to fulfill the different needs of the customers. Also, this control panel is properly tested by our procuring agents upon distinct parameters of quality.
Features:
- Robust design
- Require less maintenance
- Optimum functionality
Price Range:
- Rs 18500 to Rs 50000
Three Phase 415 V LT Distribution Control Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing 415 V Lt Distribution control Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Three Phase Feeder Pillar Panel
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| Material | All type |
| Mounting | Floor Mounted |
| Country of Origin | Made in India |
OUTDOOR FEEDER PILLAR PANEL
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Mounting Type | Free Floor Mount |
| Phase | TPN |
| Country of Origin | Made in India |
3 kW Drive Panel
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Power | 3 kW |
| Bus Bar | Aluminium |
| Input Voltage | 440 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Input Phase | Three Phase |
| Material | MS |
| Frequency | 50 Hz |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing 3kw Drive Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Load Break Switch Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Current Rating | 20 A |
| Type | Medium Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| Country of Origin | Made in India |
Electrical Switchgear Control Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Type | Medium Voltage |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 440 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Three Phase |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Electrical Switchgear Control Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Price Range:
- Rs 5000 to Rs 60000
Resistive Load Bank
Minimum Order Quantity: 1 NOS
Product Brochure
| Brand | NGPC |
| Power | 20-3000KW |
| Usage/Application | AS LOAD |
| Frequency | 50/60 |
| Color | GREY |
| Capacity | 20-3000KW |
| Temperature | 90 |
| IP Grade | IP-20, IP-40, IP-55 |
Electric Load Bank
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Brand | NGPC |
| Power | 20-3000KW |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Frequency | 50/60Hz |
| Capacity | 20-3000KW |
| IP Grade | IP-55 |
Electrical Load Bank
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Power | 20-3000KW |
| Frequency | 50/60Hz |
| Brand | NGPC |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Capacity | 20-3000KW |
| IP Grade | IP-55 |
AC Load Bank
Minimum Order Quantity: 1 Number
Product Brochure
| Power | 3000KW |
| Voltage | 230 / 440V AC |
| Brand | NGPC |
| Usage/Application | INDUSTRIAL |
| Frequency | 50Hz |
| Temperature | 300 |
| IP Grade | IP-20,IP-40,IP-55 |
We are the leading supplier of AC LOAD BANK made available to our clients at competitive prices.
Industrial Capacitor Panels
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Power | 11 kW |
| Usage | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| IP Rating | IP 42 |
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 415V |
| Automation Grade | Automatic |
| Mounting Type | Outdoor |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Industrial Capacitor Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective