- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Power Distribution Panel
Power Distribution Panel
Mild Steel LT Distribution Outgoings Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 5000 Amps |
| Rated Voltage | 440V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Bus Bar | Aluminium |
| Phase | Three Phase |
| Country of Origin | Made in India |
LT Power Distribution panel with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
Electric LT Panel
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Rated Current | Upto 2000 Amps |
| Rated Voltage | 415 V |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
| Phase | Three Phase |
| Bus Bar | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Electric Lt Panel. This Control Panel is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Industries Distribution Box
Minimum Order Quantity: 1000 Piece
Product Brochure
| Connection Type | 6 Way |
| Phase | Three Phase |
| Rated Voltage | 440 V |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | ABS |
| Country of Origin | Made in India |
We have been counted amongst the most trusted names in this domain engaged in providing Three phase 6 way Industires Distribution Box. This Box is available in different specifications and sizes according to the demands of customers. Furthermore, our product range is widely demanded in different electrical industries.
Features:
- Superior finish
- Sturdy look
- Cost-effective
Price Range:
- Rs 85000 to Rs 90000
Lighting DB Distribution Panels
Product Brochure
| Phase | Three Phase |
| IP Rating | IP54 |
| Power | Up to 2500 kVA |
| Ambient Temperature Maximum (Degree Celsius) | 60 |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Mild Steel |
| Brand | NGPC |
With the advent of advanced tools and modern technologies, we offer a functionally updated array of Lighting DB Distribution Boards. Our entire product range is abrasion resistant in nature and is functionally advanced. They are used in light and heavy-duty industries and ensure high strength. Lighting Distribution Boards are performance based.
Features:
- Excellent service life
- Rust proof
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 15,000 to Rs 1 lakh
Lt Control Panel
Product Brochure
| Usage/Application | Distribution Board |
| Brand | All make |
| Phase | 1 / 3 |
| Voltage Rating | 230 / 440 |
| IP Rating | 42 / 52 / 55 / 65 |
| Warranty | 1 year |
| Automation Grade | Manual |
| Application | DG set |
| Frequency | 50 Hz |
| Power | Up to 3500 kVA |
From our wide range of products, we offer optimum quality LT Panel. The offered panel is manufactured using best quality components and latest technology at vendors'''' end. We offer this panel in diverse models and other related technical specifications, in order to meet requirements of our prominent clients. Apart from this, our offered panel is meticulously tested by our vendors'''' on distinct parameters to deliver a faultless range at our client''''s end.
Features:
- Industrial approved design
- High operational fluency
- Easy to operate
Specifications:
Integrated Sound Alar
IP44, IP52, IP55 and IP65 Protection Classes
1.6 - 2 mm thick MS CRCA, SS304, SS316 sheet construction
RAL7032 and RAL7035 paint shades
Wall mounted, self-standing or standalone
High strength to weight ratio
Impact resistant
Dust and Water Proof
Corrosion and rust resistant
Price Range:
- Rs 40,000 to Rs 2lakh
Lighting Control Panel
Product Brochure
| IP Rating | All |
| Brand | NGPC |
| Material | MS |
| Shape | Rectangle |
| Phase | Three Phase |
| Voltage (V) | 360 |
| Frequency | 50 Hz |
| Application | DG set |
We have carved niche in the industry by offering an interesting assortment of Lighting Panels. For strictly adhering to industry defined guidelines, we use quality-proven components in manufacturing these panels. The technology used in manufacturing these panels enhance their usability and functionality. Our panels are exceptionally valued in the market for their trouble-free operation and shock resistance. Clients can avail the entire range from us at industry leading prices.
Features:
Efficient functionality
Long operational life
Technically advanced
Price Range:
- Rs 15,000 to Rs 1 lakh
Power Distribution Panel
Product Brochure
| IP Rating | IP54 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Voltage (V) | 440V AC |
| Automatic Grade | Automatic |
| Coating Type | Powder Coat |
| Ambient Temp. (deg. Celsius) | 50 |
Power Distribution Board with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
Power Distribution Board
Product Brochure
| MCB | TPN |
| Material | Mild Steel |
| IP Rating | IP40 |
| Operational Current | 6300 A |
| Operational Voltage | 440 V |
| Frequency | 50Hz |
Power Distribution Board with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000