- Home
- ยป
- Our Product Range
- »
- Distribution Panels
Distribution Panels
Manufacturer of a wide range of products which include single phase power distribution panel, lt distribution panel and solar 800v acdb panel.
Single Phase Power Distribution Panel
Product Price: Rs 60,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
Product Details:
| Phase | Single Phase |
| Voltage | 440 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand | Next-Gen Power Controls |
| Material | MS |
Three phase Power Distribution panel with the complete range of power and distribution transformers designed to grant the reliability, durability, and efficiency required in utility, industrial, and commercial applications. Liquid-filled transformers are supplied in accordance with the most demanding industry and international standards. Transformers can be used for indoor or outdoor applications and can be provided with off-loading and on-load tap changers.
Features:
- On-time completion
- Work efficient
- Low maintenance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Lt Distribution Panel
Product Price: Rs 25,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity (Amps) | 4000 A |
| IP Rating | IP33, IP40, IP44, IP55, IP54 |
| Power | Up to 3500 kVA |
| Dimension | Customised |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Automatic Grade | Automatic |
| Capacity | 5500 A |
Features:
- Seamless finish
- Work efficient
- Rugged design
Price Range:
- Rs 25,000 to Rs 1,50,000
Additional Information:
- Item Code: PDP-01
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solar 800v Acdb Panel
Product Price: Rs 1,00,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Capacity | 100 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50HZ |
| Phase | Single Phase,Three phase |
| Voltage | 800V |
Yes! I am InterestedRequest A Callback